Маракеј

Координати: 2°00′N 173°16′E / 2.000° СГШ; 173.267° ИГД / 2.000; 173.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Снимка на атолот Маракеј
Карта на Гилбертовите Острови.

Маракеј (кирибатски: Marakei) е атол кој е дел од Гилбертовите Острови. Атолот се наоѓа во Кирибати. Атолот е составен од два острова кои се одделени од два тесни канала. Во средината се наоѓа лагуна која на одредени места е длабока. Вкупната површина на атолот е 13.5 км2. Каналите кои ги делат островите се наречени Баретоа и Равета. Главено село на атолот е Раванави.

Села[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Атолот е поврзан со останатокот од земјата по морски пат. На атолот се наоѓа и малиот Аеродром Маракеј, кој се наоѓа во северниот дел од островот.

Наводи[уреди | уреди извор]

2°00′N 173°16′E / 2.000° СГШ; 173.267° ИГД / 2.000; 173.267

Поврзано[уреди | уреди извор]