Абајанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на атолот.
Карта на Гилбертовите Острови.

Абаијанг (кирибатски: Abaiang), а понекогаш и како Апаијанг или Апиаја е корален атол во Кирибати и е дел од Гилбертските Острови. Атолот во минатото бил познат како Шарлот, Метју и Сикс Ајалс.

Географија[уреди | уреди извор]

Palm Trees in Abaiang

Абаијанг е атол составен од 30 мали островчиња, од кои две денес се само карпи. Од сите островчиња, само Абаијанг, Рибоно и Нуотаејасе населени. Атолот има вкупна површина од 16 км2. Во јужниот дел од атолот се наоѓа Бингамскиот Канал кој ја поврзува лагуната со Тихиот Океан. Лагуната има површина со димензии од 26 x 8 километри. Каналот се наоѓа меѓу островчињата Абаијанг и Теирио.

Населени места[уреди | уреди извор]

Населените места на островот Абаијанг се:

Сообраќај[уреди | уреди извор]

На островот се наоѓа Аеродром Атол Абаијанг. Малиот аеродром се наоѓа меѓу селата Табвироа и Туарабу.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзан0[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 2°00′N 173°00′E / 2.000° СГШ; 173.000° ИГД / 2.000; 173.000