Никумароро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никумароро
Nikumaroro
Географска карта на островот.
Географија
Координати4°40′48″ S; 174°31′01″ W / 4.68° ЈГШ; 174.517° ЗГД / -4.68; -174.517Координати: 4°40′48″ S; 174°31′01″ W / 4.68° ЈГШ; 174.517° ЗГД / -4.68; -174.517
АрхипелагОстрови Феникс
Управување
Демографија
Население0
Западниот влез во лагуната.

Никумароро (кирибатски: Nikumaroro), порано познат како Гарднер, е остров во Кирибати. Островот е дел од Островите Феникс и истиот е од корален вид. Никумароро има голема лагуна, која е околу 68 километри долга и околу 28 километри широка. Околу островот има гребен кој е сув при осека. Закотвувањето на островот било отсекогаш проблем и тоа е можно во јужниот дел од островот. Иако во минатото островот бил под различна окупација, денес тој е ненаселен.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]