Киритимати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киритимати
Kiritimati
атол
Сателитска снимка на островот.
Сателитска снимка на островот.
Координати: 01°52′N 157°24′W / 1.867° СГШ; 157.400° ЗГД / 1.867; -157.400Координати: 01°52′N 157°24′W / 1.867° СГШ; 157.400° ЗГД / 1.867; -157.400
ДржаваКирибати
Островска групаЛиниски Острови
Карта на Линиските Острови.

Киритимати или Божиќен Остров[1] е атол во Кирибати. Атолот е дел од Линиските Острови. Атолот има вкупна површина од 322 км2 и тоа го прави најголем корален атол во светот.[2] Атолот има лагуна која е слична по површина со самиот атол. Периметарот на атолот е 150 км, додека брегот на лагуната се протега на 48 км.[3] Киритимати зазема 70% од вкупната површина на Кирибати.

Киритимати е една од првите територии на земјата која преминува во Новата Година. Во 1950-те Британците на островот извршувале јадрени тестирања, а жителите не биле евакуирани. Поради тоа населението било подложено на зрачење.

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението на островот во последните години се зголемило, од 2.000 во 1989 година на 5.000 во 2000. На островот има пет села, од кои едно е напуштено:

број село население
(попис во 2005)
1 Табвакеја 1,881
2 Лондон 1,829
3 Банана 1,170
4 Полска 235
5 Париз (рушевини)
Киритимати 5,115

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kiritimati е локална верзија за Christmas.
  2. Teeb'aki in Scott (1993)
  3. Streets (1877)

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]