Прејди на содржината

Табуаеран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на островот.
Лагуната на Табуаеран.
Карта на Линиските Острови.

Табуаеран (кирибатски: Tabuaeran), или познат како Фенинг Ајланд, е атол во Кирибати. Атолот е дел од Линиските Острови, кои се наоѓаат во Тихиот Океан. Највисоката точна ка островот е 3 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Денес Табуаеран има население од околу 2500 жители, воглавно Кирибаќани. Главно населено место на островот е Напари, а порано главно место била Напија. На островот се наоѓаат следните села:

број село население
(попис од 2005)
1 Напари (Набари) 194
2 Терејтаки 438
3 Бетанија 260
4 Паелау (Напија) 250
5 Аонтена 177
6 Тененебо 461
7 Терејтанано (Терејтаки) 249
8 Арамари 358
9 Мвануку (Мануку) 152
Табуаеран 2539

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]