Каронделт (гребен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на островите Феникс.

Гребенот Каронделт (англиски: Carondelet Reef) е гребен во Островите Феникс во Кирибати. Гребенот се наоѓа околу 106 километри југоисточно од Никумароро. Се верува дека гребенот е дол 1.5 километар.[1] Името на гребенот потекнува од бродот кој го открил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mike Pearson. „Islands of Kiribati“. архивирано од оригиналот на 31 декември 2006. http://web.archive.org/web/20061231093024/http://www.wysiwyg.co.nz/kiribati/islands.html. посет. 21 февруари 2007 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Кирибати

Надворешни врски[уреди | уреди извор]