Прејди на содржината

Раваки

Координати: 3°43′S 170°43′W / 3.717° ЈГШ; 170.717° ЗГД / -3.717; -170.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на островот Раваки.
Карта на островите Феникс.

Раваки (кирибатски: Rawaki) е атол во Кирибати. Атолот е дел од Островите Феникс и порано самиот атол бил познат како Атол Феникс. Атолот е мал, не е населен и има вкупна површина од околу 1.2 км2. Во средината на атолот има лагуна, која е од затворен тип.

Историја[уреди | уреди извор]

За разлика од останатите острови Феникс, Раваки не бил никогаш населен од Полинезијци или некои други народи.[1] САД тврделе дека атолот е во нивна контрола од страна на C.A. Williams and Company, а подоцна од страна на Phoenix Guano Company.[2] Со независноста на Кирибати, островот станал дел од новата океанска држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.janeresture.com/kiribati_phoenix_group/phoenix.htm Архивирано на 25 јануари 2010 г..
  2. Bryan, Edwin H. Jr. (1942). American Polynesia and the Hawaiian Chain. Honolulu, Hawaii: Tongg Publishing Company. стр. 55. OCLC 1036237.
  • Dalton, William: The Dalton journal : two whaling voyages to the South seas, 1823 - 1829 / ed. by Niel Gunson; [Sydney] : National Library of Australia, 1990 ISBN 0-642-10505-7

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

3°43′S 170°43′W / 3.717° ЈГШ; 170.717° ЗГД / -3.717; -170.717