Лагуна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лагуна е залив одвоен од морето со песочни наноси. Лагуна е плитко подрачје на солена или бочатна вода на морското крајбрежје кое е во помала или поглема мера затворено. Обично е оделено од отвореното море со нискиите песочни острови (лидо) или коралните превлаки. Лагуните најчесто се наоѓаат покрај ниските песочни морски крајбрежја, посебно на устијата на реките во морето.

Лагуните исто така се нарекуваат и канали помеѓу копната и коралните гребени, и водат кон атолите (видови на острви).

Познати лагуни на крајбрежјата се Венецијански залив, Балтичко море, Црно море и Мексикански залив.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]