Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!

Реката Мари во Австралија

Река е голем природен воден пат. Реките често водат до поголеми водни маси како на пример, до океан, или пак, езеро. Реката се состои од повеќе основни делови, почнувајќи од извори, изворишта, и врутоци, што се влеваат во главниот тек. Постојат и помали реки кои се влеваат во реката и кои се викаат притоки. Водата тече по речно корито, со дно наречено речно дно, помеѓу два речни брега. Крајниот дел на реката најчесто се нарекува устие, и реката обично се проширува на крајот и формира делта или естуар.

Реката како мотив во уметноста и популарната култура[уреди | уреди извор]

Постојат бројни примери на реката како тема во уметноста и во популарната култура:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „На реката“, во: Едгар Алан По, Поезија. Скопје: Македонска книга, 1969, стр. 14.