Фауст (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фауст
ПотеклоВуме, Германија
Жанровикраутрок, експериментален рок,[1] прогресивен рок,[2] ноиз-рок[3]
Период на активност1971–75; 1990–сѐ до денес
Мреж. местоThe Faust Pages

Фаустгерманска рок група, формирана во 1971 година од страна на продуцентот и поранешен музички новинар Уве Нетелбек. Групата се распаднала во 1975 година, а до нејзино обновување дошло во 1990 година, па истата е активна сѐ до денес. Фауст биле едни од главните претставници на жанрот попознат како краутрок.

Наводи[уреди | уреди извор]