Фауст (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фауст
ПотеклоВуме, Германија
Жанровикраутрок, експериментален рок,[1] прогресивен рок,[2] ноиз-рок[3]
Период на активност1971–75; 1990–сѐ до денес
Мреж. местоThe Faust Pages
Фауст (бенд) мај 2007 година
Жан Ерве Перон април 2007 година

Фаустгерманска рок група, формирана во 1971 година од продуцентот и поранешен музички новинар Уве Нетелбек. Групата се распаднала во 1975 година, а до нејзино обновување дошло во 1990 година. „Фауст“ биле едни од главните претставници на жанрот попознат како „краутрок“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Adelt, Ulrich. Krautrock: German Music in the Seventies. University of Michigan. стр. 13. Посетено на 30 April 2019.
  2. Robbins, Ira A.; Sprague, David, уред. (1997). The Trouser Press Guide to '90s Rock. Trouser Press.
  3. Moon, Tom (2007). 1,000 Recordings to Hear Before You Die: A Listener's Life List. Workman. стр. 274. Посетено на 30 April 2019.