Џими Клиф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џими Клиф
Клиф на настап во 2012
Животописни податоци
Родено имеЏејмс Чемберс
Роден(а)30 јули 1944(1944-07-30)(79 г.)[1]
Сент Џејмс, Колонија Јамајка
ЖанровиСка, рокстиди, реге, соул
ЗанимањаМузичар, пејач, глумец
Инструменти
Период на активност1962–денес
Издавачи[2]
Мреж. местоjimmycliff.com

Џејмс Чемберс (роден на 30 јули 1944), професионално познат како Џими Клиф ― јамајски ска, рокстиди, реге и соул музичар, мултиинструменталист, пејач и глумец. Тој е единствениот жив реге музичар носител на Орден за заслуги, највисока чест што ја доделува владата на Јамајка за исклучително достигнување во уметноста и науката.

Клиф е најпознат со песните: „Many Rivers to Cross“, „You Can Get It If You Really Want“, „The Harder They Come“, „Reggae Night“ и „Hakuna Matata“ и неговите преработки на „Wild World“ од Кет Стивенс и „I Can See Clearly Now“ од Џони Неш за филмот Реге на мраз. Глумел во филмот The Harder They Come, кој помогнал да се популаризира регето ширум светот,[3] и во Club Paradise. Во 2010 година, Џими Клиф бил примен во Куќата на славните од рокенролот.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Џими Клиф е роден како Џејмс Чемберс на 30 јули 1944 година во Сент Џејмс, Колонија Јамајка.[4] Почнал да пишува песни уште додека бил во основно училиште. На негови 14 години, татко му го однел во Кингстон, каде го презел уметничкото име Џими Клиф.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jimmy Cliff Official Facebook“. Facebook. Архивирано од изворникот на 2022-02-26.
  2. „Jimmy Cliff: Biography“. answers.com. Архивирано од изворникот 4 November 2011. Посетено на 17 November 2011.
  3. Colin Larkin (1998). The Virgin Encyclopedia of Reggae. Virgin Books. ISBN 0-7535-0242-9.
  4. Greene, Jo-Ann. „Jimmy Cliff Biography“. AllMusic. Посетено на 30 August 2020.
  5. Thompson, Dave (2002). Reggae & Caribbean Music. Backbeat Books. стр. 76. ISBN 0-87930-655-6 – преку Google Books.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]