Мари

Координати: 57°25′N 3°15′W / 57.417° СГШ; 3.250° ЗГД / 57.417; -3.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мари
Moray
Moireibh

Лого на Мари

Лого

Местоположба
Мари во рамките на Шкотска
Географија
Површина VIII место
- Вкупно 2.238 км²
Админ. центар Елгин
ISO 3166-2 GB-MRY
ONS-код 00QX
Демографија
Население XXVI место
- Вкупно (2005) 87.800
- Густина 39/км²
Политика

Совет на Мари
http://www.moray.gov.uk/
Управ. партии независен/Конзервативци
Пратеници Ангус Робертсон (Мари)
Пратеници

Мари (англиски: Moray, гелски: Moireibh или Moireabh) е управна област во Шкотска. Сместена е на североистокот на земјата, со крајбрежје на Марискиот Ферт. Се граничи со областите Абердиншир и Хајленд.

Населени места[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

За разлика од многу други региони во Шкотска каде населението опаѓа, населението на Мари до 2024 се очекува да порасне на 91.000 жители.

Јазик[уреди | уреди извор]

Првиот пишан наод за јазикот датира од 1705, каде се вели дека сето население на Мари (со исклучок на крајбрежјето) говори гелски.[1] Веќе во 1822 јазикот се задржал само во само најјужниот дел, каде највеќе 10% од населението гелскиот го зборувале подобро од англиски.[1] Кон крајот на XIX век ситуацијата се подобрува, па во периодот од 1881 до 1921 процентот на гелски говорници во Мари се движел вака:

Година Говорници
на гелски (%)
1881 2,63
1891 5,64
1901 4,48
1911 2,98
1921 2,08
1991[2] 0,56

Оттогаш наваму говорниците на гелски сочинуваат помалку од 1% од населението. За сметка на гелскиот, во Мари најпрвин предоминирал дорскиот дијалект на шкотскиот јазик, а потоа со шкотското наречје на англискиот јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Withers, C. Gaelic in Scotland 1698-1981 (1984) John Donald Publishers ISBN 0-8597-097-9
  2. SCROL [1] Архивирано на 4 јули 2008 г.
  • "MORAY 2020: STRATEGY FOR THE DIVERSIFICATION OF THE ECONOMY OF MORAY FOLLOWING RESTRUCTURING OF THE RAF BASES AT KINLOSS AND LOSSIEMOUTH"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


57°25′N 3°15′W / 57.417° СГШ; 3.250° ЗГД / 57.417; -3.250