Прејди на содржината

Шкотски јазик (германски)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Не е исто со шкотски јазик, кој е келтски јазик.
Шкотски јазик
Scots leid
Изговорскотс леид
Застапен воАнглија, Шкотска,
ПодрачјеВелика Британија
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3

Шкотскиот германски јазик (Scots leid) е германски јазик кој се зборува во Шкотска. Овој јазик се користи во јужните делови на Шкотска како и во некои делови на Ирска и во Англија. Вкупниот број на говорници на овој јазик е околу 1 500 000 од кој во најголем дел се во Шкотска. Шкотскиот јазик се претпоставува дека произлегол од средноанглискиот јазик кој бил зборуван во Шкотска.

Поврзано[уреди | уреди извор]