Долногермански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долногермански јазик
Застапен воГерманија, Холандија, Бразил, САД, Уругвај
Јазично семејство
Германски јазици
ПисмоДолногерманска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Долногерманскиот јазик (герм. Plattdüütsch) или долносаксонски јазикјазик кој спаѓа во групата на западногерманските јазици и се говори во северна Германија и источна Холандија. Според некоја лингвистичка категоризација, овој јазик го опфаќа долнофракискиот јазик и долносаксонскиот јазик. Овој јазик се зборува од страна на околу 5.000.000 луѓе.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]