Северногермански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Северногерманските јазици (наречени скандинавски или нордиски јазици) се подгрупа на германските јазици. Овие јазици се зборуваат на териториите на Северна Европа поточно на територијата на и околу Скандинавскиот Полуостров, во државите Шведска, Норвешка, Данска, Гренланд, Исланд и Финска.

Во оваа група спаѓаат:

Поврзано[уреди | уреди извор]