Фарски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фарски јазик
føroyskt
Изговор форст
Застапен во Фарски Острови, Данска
Говорници 60,000–80,000  
Јазично семејство
Писмо Фарска азбука
Статус
Службен во Фарски Острови
Јазични кодови
ISO 639-3

Фарски (føroyskt) е северен германски јазик од германската група на јазици. Јазикот е зборуван од околу 48,000 на Фарските Острови и околу 12,000 луѓе во Данска. Тој е еден од трите островски јазици во Северна Европа, произлезени од стариот норвешки јазик што се зборувал во Скандинавија за време на Викинзите. Другите два јазици се исландски јазик и норнски јазик (изумрен).