B (латиница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од B)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bb

B — втората буква од латиницата. Оваа буква скоро во сите азбуки ја има фонетската вредност /b/ а во некои јазици и вредноста /p/. Оваа буква се користи во македонскиот јазик за транскрипција на кириличната буква б.