Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирилична буква Б
Cyrillic letter Be - uppercase and lowercase.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Буквата Б (кирилица: б, глаголица: Glagolitic buky.svg) е втората буква во старата кирилица и во денешните кирилски азбуки. Кирилската буква Б има иста вредност, име и значење со глаголската буква Glagolitic buky.svg. Буквата се користи во сите кирилски азбуки, како на пример во македонската азбука, руската азбука, српската азбука, украинската азбука, белоруската азбука и монголската азбука. Според МФА, буквата има вредност /b/ и нема бројчена вредност. Формата на буквата Б веројатно потекнува од грчката буква бета. Во старословенскиот јазик оваа буква се нарекувала боукы или буки што во превод значи букви.[1]

Кодови[уреди | уреди извор]

Код на знак Големина Децимална вредност Хексидецимална вредност Октална вредност Бинарна вредност
Уникод Голема 1041 0411 002021 0000010000010001
Мала 1073 0431 002061 0000010000110001
ISO 8859-5 Голема 177 b1 261 0010110001
Мала 209 d1 321 0011010001
KOI 8 Голема 226 e2 342 0011100010
Мала 194 c2 302 0011000010
Windows 1251 Голема 193 c1 301 0011000001
Мала 225 e1 341 0011100001

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Старословенски јазик, Радмила Угринова - Скаловска, Скопје

Поврзано[уреди | уреди извор]


Македонска азбука
А а Б б В в Г г Д д Ѓ ѓ Е е Ж ж З з Ѕ ѕ И и Ј ј К к Л л Љ љ
М м Н н Њ њ О о П п Р р С с Т т Ќ ќ У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Џ џ
Ш ш