Ӕ (кирилица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ӕӕ
Кирилица
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ Ђ
Е Ѐ Ё Є Ж З Ѕ И
Ѝ І Ї Й Ј К Л Љ
М Н Њ О П Р С Т
Ќ Ћ У Ў Ф Х Ц Ч
Џ Ш Щ Ъ Ы Ь Э Ю
Я
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ Ӻ
Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ Җ Ӝ
Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ Ԇ Ӣ Ҋ
Ӥ Қ Ӄ Ҡ Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ
Ӆ Ԓ Ԡ Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң
Ӈ Ҥ Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ
Ԥ Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ Ӿ
Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ Ҹ
Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ Ԙ Ԝ Ӏ
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ Ѥ
Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ Ѳ Ѵ
Ѷ

Ӕ е кирилична буква која се користи од несловенскиот осетски јазик.

Употреба[уреди | уреди извор]

Оваа буква потекнува од латиничната буква Ӕ. Буквата има звучна вредност /æ/ во осетскиот јазик. Буквата останала од латиницата, по заменувањето со кирилицата.

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ӕ ӕ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LIGATURE A IE CYRILLIC SMALL LIGATURE A IE
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1236 U+04D4 1237 U+04D5
UTF-8 211 148 D3 94 211 149 D3 95
Бројчена ознака Ӕ Ӕ ӕ ӕ

Поврзано[уреди | уреди извор]