Прејди на содржината

Я

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од )
Кирилична буква Я
Кирилица
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ Ђ
Е Ѐ Ё Є Ж З Ѕ И
Ѝ І Ї Й Ј К Л Љ
М Н Њ О П Р С Т
Ќ Ћ У Ў Ф Х Ц Ч
Џ Ш Щ Ъ Ы Ь Э Ю
Я
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ Ӻ
Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ Җ Ӝ
Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ Ԇ Ӣ Ҋ
Ӥ Қ Ӄ Ҡ Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ
Ӆ Ԓ Ԡ Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң
Ӈ Ҥ Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ
Ԥ Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ Ӿ
Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ Ҹ
Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ Ԙ Ԝ Ӏ
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ Ѥ
Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ Ѳ Ѵ
Ѷ

Ја (современа кирилица: Яя; стара кирилица: ; глаголица: Ⱑⱑ)— буква од старата кирилична азбука која се користела во скоро сите азбуки од словенско потекло. Првичната старокирилска буква е сменета по иницијатива на Царска Русија, односно старокирилската ѩ се заменила со я. Во македонскиот јазик нема таква буква. Звучната вредност на буквата е /ja/ или /a/. Буквата денес се користи во бугарскиот јазик, рускиот јазик, украинскиот јазик , белорускиот јазик и во повеќе други несловенски јазици.

Кодна позиција

[уреди | уреди извор]
Кодирање на карактер Големина Бинарен бројчен систем Хексадецимала Октал Децимала
Unicode Голема 0000010000101111 042F 2057 1071
Мала 0000010001001111 044F 2117 1103
KOI Голема 11110001 F1 361 241
Мала 11010001 D1 321 209
Windows 1251 Голема 11011111 DF 337 223
Мала 11111111 FF 377
255
ISO 8859-5 Голема 11001111 CF 317 207
Мала 11101111 EF 357 239

Поврзано

[уреди | уреди извор]