Ԡ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
л со средна кука
Cyrillic letter El with middle hook.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Л со средна кука (Ԡ ԡ; закосено: Ԡ ԡ) — буква од проширената кирилица. на основа на буквата л, но со придодадена кука на средината од десниот крак.

Денес не се користи во ниедна современа азбука, а порано била присутна во апхаскиот и чувашкиот јазик.

Сметачки запис[уреди | уреди извор]

Знак Ԡ ԡ
Уникоден назив КИРИЛИЧНА ГОЛЕМА БУКВА
Л СО СРЕДНА КУКА
КИРИЛИЧНА МАЛА БУКВА
Л СО СРЕДНА КУКА
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1312 U+0520 1313 U+0521
UTF-8 212 160 D4 A0 212 161 D4 A1
Бројчена ознака Ԡ Ԡ ԡ ԡ

Поврзано[уреди | уреди извор]