Ӛ (кирилица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ӛӛ
Cyrillic letter Schwa with Diaeresis.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Ӛкирилична буква која се користи од несловенскиот хантиски јазик. Буквата потекнува од кириличната шва (Ә), со додадени две точки.

Употреба[уреди | уреди извор]

Буквата има звучна вредност /ɘ/ во хантискиот јазик.

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ӛ ӛ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
SCHWA WITH DIAERESIS
CYRILLIC SMALL LETTER
SCHWA WITH DIAERESIS
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1242 U+04DA 1243 U+04DB
UTF-8 211 154 D3 9A 211 155 D3 9B
Бројчена ознака Ӛ Ӛ ӛ ӛ

Поврзано[уреди | уреди извор]