Ҕ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ҕҕ
Cyrillic letter Ghe with Middle Hook.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Ҕ е кирилична буква која ја користат несловенските сахаски јазик и апхаски јазик. Буквата потекнува од кириличната буква Г со одредени модификации.

Употреба и историја[уреди | уреди извор]

Буквата има звучна вредност /ɤ/ во сахаскиот и апхаскиот. Буквата била создадена во 1844 од Андреас Хоган Шегрен за осетскиот јазик, Gothic letter hagl.svg.[1]

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ҕ ҕ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
GHE WITH MIDDLE HOOK
CYRILLIC SMALL LETTER
GHE WITH MIDDLE HOOK
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1172 U+0494 1173 U+0495
UTF-8 210 148 D2 94 210 149 D2 95
Бројчена ознака Ҕ Ҕ ҕ ҕ

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]