Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ꚉꚉ
Cyrillic letter Dzze.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

(Ꚉꚉ; Ꚉꚉ) — кирилична буква која се користела од несловенскиот апхаски јазик, како и од осетскиот јазик.

Употреба[уреди | уреди извор]

Буквата се користела во апхаскиот јазик за гласот /dz/.

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER DZZE CYRILLIC SMALL LETTER DZZE
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 42632 U+A688 42633 U+A689
UTF-8 234 154 136 EA 9A 88 234 154 137 EA 9A 89
Бројчена ознака Ꚉ Ꚉ ꚉ ꚉ

Поврзано[уреди | уреди извор]