Э

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирилична буква Э
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Э — дел од стандардната кирилица. Денес таа буква се користи во рускиот јазик и се нарекува обратно е (Е обратное). Исто така може да се најде и во некои други азбуки и ја претставува звучната вредност /e/. Во Модлавија буквата се користела наместо звукот шва /ə/ а денес на тој начин се користи само во Приднестровие.

Кодна позиција[уреди | уреди извор]

Кодирање Големина Децимал Хексадецимал Октал Бинар
Уникод Голема 1069 042D 2055 10000101101
Мала 1101 044D 2115 10001001101
ISO 8859-5 Голема 205 CD 315 11001101
Мала 237 ED 355 11101101
KOI 8 Голема 252 FC 374 11111100
Мала 220 DC 334 11011100
Windows 1251 Голема 221 DD 335 11011101
Мала 253 FD 375 11111101