Ӓ (кирилица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ӓӓ
Cyrillic letter A with Diaeresis.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Буквата Ӓ е кириличната буква која ја користат несловенски јазици. Буквата ја користат следниве јазици: хантиски јазик килдинсколапонски јазик и мариски јазик. Буквата потекнува од кириличната буква А со додавање на две точки. Буквата се користела порани и во гагаускиот јазик.

Употреба[уреди | уреди извор]

Во марискиот и гагаускиот оваа буква се користи за гласот /æ/.

Во килдинсколапонскиот оваа буква се користи за гласот /a/ по палатализација, веларна насализација или алвеоларно допирање.

Во хантискиот, буквата се користи за гласот /ɐ/.

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ӓ ӓ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
A WITH DIAERESIS
CYRILLIC SMALL LETTER
A WITH DIAERESIS
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1234 U+04D2 1235 U+04D3
UTF-8 211 146 D3 92 211 147 D3 93
Бројчена ознака Ӓ Ӓ ӓ ӓ

Поврзано[уреди | уреди извор]