Ӑ (кирилица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ӑӑ
Cyrillic letter A with Breve.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Ӑкирилична буква која ја користи несловенскиот чувашки јазик. Буквата потекнува од кириличната буква А со цртичка над неа. При транскрипција буквата се бележи со латинската буква Ă што имаат иста форма.

Употреба[уреди | уреди извор]

Буквата се користи во чувашкиот јазик за гласот [ɒ]. Гласот се среќава акцентиран само во првиот слог на повеќесложните зборови.

Корирање[уреди | уреди извор]

Знак Ӑ ӑ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
A WITH BREVE
CYRILLIC SMALL LETTER
A WITH BREVE
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1232 U+04D0 1233 U+04D1
UTF-8 211 144 D3 90 211 145 D3 91
Бројчена ознака Ӑ Ӑ ӑ ӑ

Поврзано[уреди | уреди извор]