Ӻ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ӻӻ
Cyrillic letter Ge with stroke and hook.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Ӻкирилична буква која ја користи несловенскиот нившки јазик. Буквата е создадена од кириличната буква Г со додавање на хоризонтална линија и кука.

Употреба[уреди | уреди извор]

Во јазикот се користи за гласот /ʁ/.[1]

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ӻ ӻ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
GHE WITH STROKE AND HOOK
CYRILLIC SMALL LETTER
GHE WITH STROKE AND HOOK
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1274 U+04FA 1275 U+04FB
UTF-8 211 186 D3 BA 211 187 D3 BB
Бројчена ознака Ӻ Ӻ ӻ ӻ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Nivkh (Нивхгу/Nivxgu)". Wolfram Siegel. in Omniglot: Writing systems & languages of the world. Simon Ager (ed.). http://www.omniglot.com/writing/nivkh.htm Accessed 2011-04-23.