Ԅ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирилична буква Коми зје
Cyrillic letter Komi Zje.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Коми зје (Ԅ ԅ; италик: Ԅ ԅ) — буква од комската азбука, вид на запис на кирилица. Се користела само при записите на комитскиот јазик во 1920-ите како и во мордвинските јазици.

Изговорот на оваа буква е [z]~[ʒ].

Компјутерски записи[уреди | уреди извор]

Знак Ԅ ԅ
Уникоден назив ГОЛЕМА КИРИЛИЧНА БУКВА
КОМИ ЗЈЕ
МАЛА КИРИЛИЧНА БУКВА
КОМИ ЗЈЕ
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1284 U+0504 1285 U+0505
UTF-8 212 132 D4 84 212 133 D4 85
Бројчена ознака Ԅ Ԅ ԅ ԅ

Поврзано[уреди | уреди извор]