Ғ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ғғ
Cyrillic letter Ghayn.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Ғ е кирилична буква која ја користат несловенски јазици. Буквата ја користат следниве јазици: казашки јазик, узбечки јазик,таџички јазик и башкирски јазик. Буквата потекнува од кириличната буква Г со додадена хоризонтална црта.

Употреба[уреди | уреди извор]

Буквата Ғ е 5-а буква на башкирската азбука. Звучна вредност на Ғ во башкирскиот јазик е /ɣ/: балаларға /bɑlɑlɑr'ɣa/, а понекогаш се користи за истиот глас во тофанскиот и казашкиот. Во казашкиот, таџичкиот и узбечкиот се користи за гласот /ʁ/.

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ғ ғ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
GHE WITH STROKE
CYRILLIC SMALL LETTER
GHE WITH STROKE
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1170 U+0492 1171 U+0493
UTF-8 210 146 D2 92 210 147 D2 93
Бројчена ознака Ғ Ғ ғ ғ

Поврзано[уреди | уреди извор]