Ӗ (кирилица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ӗӗ
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Ӗкирилична буква која се користи од несловенскиот чувашки јазик.

Употреба[уреди | уреди извор]

Буквата ја користи чувашки јазик. Буквата потекнува од кириличната буква Е со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /ɘ/.[1]

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ӗ ӗ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
IE WITH BREVE
CYRILLIC SMALL LETTER
IE WITH BREVE
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1238 U+04D6 1239 U+04D7
UTF-8 211 150 D3 96 211 151 D3 97
Бројчена ознака Ӗ Ӗ ӗ ӗ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ager, Simon (ed.). „Chuvash (Чӑваш чӗлхи)“. Omniglot: Writing systems & languages of the world. Посетено на 2011-04-25.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]