Ә (кирилица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Әә
Cyrillic letter Schwa.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Буквата Ә или „кирилична шва“ е кирилична буква, која ја користат несловенските апхаскиот, башкирскиот, дунганскиот, калмичкиот, курдскиот и татарскиот јазик. Буквата ја користеле и азербејџанскиот и туркменскиот пред воведувањето на латиницата за овие јазици.

Вредност[уреди | уреди извор]

Во азербејџанскиот (порано), башкирскиот, калмичкиот, казашкиот и татарскиот оваа буква се користела за гласот /æ/. Често се романизирала со /ä/.

Во дунганскиот јазик оваа буква го означува гласот /ɤ/.

Во курдскиот јазик буквата го претставува темниот глас /ə/.

Во апхаскиот, буквата се користи за лабијализација на претходната согласка, /ʷ/. Диграфите со оваа буква се сметаат за посебни букви во апхаската азбука.

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ә ә
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER SCHWA CYRILLIC SMALL LETTER SCHWA
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1240 U+04D8 1241 U+04D9
UTF-8 211 152 D3 98 211 153 D3 99
Бројчена ознака Ә Ә ә ә

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Ager, Simon. „Omniglot“. Посетено на 15 мај 2006.

Поврзано[уреди | уреди извор]