Башкирски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Башкирски јазик
Башҡорт теле Bašqort tele 
Изговор: башкорт теле
Зборуван во: Русија, Узбекистан, Казакстан 
Регион: Азија
Вкупно говорници:
Јазично семејство: алтајски
 туркиски
  Башкирски јазик 
Писмо: Башкирска азбука 
Статус
Службен во: Башкортостан, Русија
Регулиран од:
Јазични кодови
ISO 639-1: ba
ISO 639-2: bak
ISO 639-3: bak

Башкирскиот (Башҡорт теле) е туркиски јазик зборуван и slu\ben јазик во републикаta Башкортостан, Rusija. Според попис во 2002, јазикот го зборувале 1.379.000 Башкири во Русија највеќе во Башкортостан но има и погелм број на башкири и во соседните републики.