Ӝ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ӝӝ
Cyrillic letter Zhe with Diaeresis.svg
Словенски букви
А Б В Г Ґ Д Ѓ
Ђ Е Ѐ Ё Є Ж З
Ѕ И Ѝ І Ї Й Ј
К Л Љ М Н Њ О
П Р С Т Ќ Ћ У
Ў Ф Х Ц Ч Џ Ш
Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Словенски букви
вон употреба
Ҁ Ѻ Ѹ Ѡ Ѿ Ѣ
Ѥ Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѯ Ѱ
Ѳ Ѵ Ѷ
Несловенски букви
Ӑ Ӓ Ә Ӛ Ӕ Ғ Ҕ
Ӻ Ӷ Ԁ Ԃ Ӗ Ӂ
Җ Ӝ Ԅ Ҙ Ӟ Ԑ Ӡ
Ԇ Ӣ Ҋ Ӥ Қ Ӄ Ҡ
Ҟ Ҝ Ԟ Ԛ Ӆ Ԓ Ԡ
Ԉ Ԕ Ӎ Ӊ Ң Ӈ Ҥ
Ԣ Ԋ Ӧ Ө Ӫ Ҩ Ԥ
Ҧ Ҏ Ԗ Ҫ Ԍ Ҭ Ԏ
Ӯ Ӱ Ӳ Ү Ұ Ҳ Ӽ
Ӿ Һ Ԧ Ҵ Ҷ Ӵ Ӌ
Ҹ Ҽ Ҿ Ӹ Ҍ Ӭ
Ԙ Ԝ Ӏ

Ӝкирилична буква која ја користи несловенскиот удмуртски јазик.

Употреба[уреди | уреди извор]

Буквата потекнува од кириличната буква Ж со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /dʒ/.

Кодирање[уреди | уреди извор]

Знак Ӝ ӝ
Уникоден назив CYRILLIC CAPITAL LETTER
ZHE WITH DIAERESIS
CYRILLIC SMALL LETTER
ZHE WITH DIAERESIS
Бр. систем дец. хекс. дец. хекс.
Уникод 1244 U+04DC 1245 U+04DD
UTF-8 211 156 D3 9C 211 157 D3 9D
Бројчена ознака Ӝ Ӝ ӝ ӝ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Cyrillic: Range: 0400–04FF“ (PDF). The Unicode Standard, Version 6.0. 2010. стр. 43. Посетено на 2011-05-20.