Удмуртски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Удмуртски јазик
удмурт кыл udmurt kyl
Застапен воРусија
ПодрачјеУдмуртија
НародУдмурти
Говорници340,000  (2010)
Јазично семејство
уралско
Статус
Службен воУдмуртија (Русија)
Јазични кодови
ISO 639-2udm
ISO 639-3udm

Удмуртски јазик (удмурт кыл, udmurt kyl) — уралски јазик, дел од подгрупата на пермски јазици. Удмуртскиот е мајчин јазик на Удмуртите, се зборува во руската република Удмуртија каде е и службен јазик покрај рускиот. Удмуртскиот се пишува на кирилица (удмуртска азбука). Поретко јазикот се нарекува и вотјачки, особено од другите народи во Русија. Според Ethnologue јазикот го зборуваат околу 550,000 жители од вкупно 750,000 Удмурти според податоците од 1989.[1]

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Удмуртските дијалекти се групираат на три поголеми дијалектни групи:

  • северни удмуртски дијалекти, кои се зборуваат покрај реката Чапца
  • јужни удмуртски дијалекти
  • бесермјански дијалекти, кои се зборуваат од Бесермјаните

Разликите помеѓу дијалектите не се големи и воглавно се засноваат на зборовите, особено силното влијание на татарскиот во јужните удмуртски предели.

Азбука[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ж ж Ӝ ӝ З з
а бэ вэ гэ дэ е ё жэ ӝэ зэ
/a/ /b/ /v/ /g/ /d, d̡/ /e, ʲe, je/ /ʲo, jo/ /ʒ/ /dʒ/ /z/
Ӟ ӟ И и Ӥ ӥ Й й К к Л л М м Н н О о Ӧ ӧ
ӟэ и и с точками и краткое ка эль эм эн о ӧ
/ʥ/ /ʲi, i/ /i/ /j, -ĭ/ /k/ /l, ʎ/ /m/ /n, ɲ/ /o/ /ʌ/
П п Р р С с Т т У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч
пэ эр эс тэ у эф ха цэ че
/p/ /r/ /s, s̡/ /t, t̡/ /u/ /f/ /x/ /ts/ /ʨ/
Ӵ ӵ Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я
ӵэ ша ща твёрдый знак ы мягкий знак э ю я
/ʧ/ /ʃ/ /ʆƫʆ/ /(j)/ /ɨ, ə~ɯ/ /ʲ/ /e/ /ʲu, ju/ /ʲa, ja/

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ethnologue code=UDM Архивирано на 9 октомври 2008 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Википедија
Издание на Википедија — слободната енциклопедија на [[:{{{код}}}:| удмуртски јазик]]