Лапонски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лапонски јазици
Застапен во Финска, Норвешка, Шведска и Русија
Подрачје Лапонија
Народ Лапонци
Говорници ~20.000–30.000  
Јазично семејство
уралско
  • лапонски јазици
Статус
Службен во Службен во Шведска и делови од Норвешка; признаен како малцински во неколку општини во Финска.
Јазични кодови
ISO 639-3 Разни:
sia — Акала
sjd — Килдински
sjk — Кеми
sjt — Терски
smn — Инари
sms — Сколтски
sju — Уме
sje — Пите
sme — Северен
smj — Луле
sma — Јужен
Карта на самиските јазици

Лапонските јазици или самски јазици е група на јазици од угрофинското семејство што ги говорат Лапонците во северна Финска, Норвешка, Шведска и Русија. Според некои теории тие образуваат еден јазик.

Јазици[уреди | уреди извор]

Западни лапонски јазици[уреди | уреди извор]

Источни лапонски јазици[уреди | уреди извор]