Ливонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливонски
līvõ kēļ
Застапен воЛатвија
ПодрачјеЛивонски Брег
НародЛивонци
Изумрен2 јуни 2013, со смртта на Гризелда Кристина[1][2]
Јазично семејство
уралски
Дијалекти
Курланд
  • Салака [3]
Признаен како малцински во
Латвија[4]
Јазични кодови
ISO 639-3liv
{{{mapalt}}}
  Распределба на последните говорители на ливонски јазик
  Историска распределба на ливонскиот јазик во Латвија
{{{mapalt2}}}
Ливонскиот според УНЕСКО-виот Атлас на загрозени светски јазици е критично загрозен

Ливонски јазик (лив: līvõ kēļ, естонски: liivi keel) — јазик од групата на угрофински јазици. Последното лице чиј мајчин јазик бил ливонскиот починало во 2013 година.[5] Го зборуваат Ливонците на Ливонскиот брегот од Ришкиот Залив.

Некои етнички Ливонци кои учат или научиле ливонски се обидуваат да го оживеат, но можностите за користење на ливански јазик се ограничени бидејќи тие се мало малцинство. Јазикот се изучува на универзитетите во Латвија, Естонија и Финска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David Charter (2013-06-05). „Death of a language: last ever speaker of Livonian passes away aged 103“. The Times. Посетено на 2013-12-01.
  2. "Viimane emakeelne liivlane lahkus jäädavalt" Postimees, June 14, 2013 (на естонски)
  3. „Glottolog 4.5 – Salaca Livonian“.
  4. Keeping Livonian – Latvia's Lesser Known Language – Alive, 17.06.2007 at dw.de
  5. David Charter (2013-06-05). „Death of a language: last ever speaker of Livonian passes away aged 103“. The Times.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]