Инарсколапонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Инарсколапонски јазик
anarâškielâ 
Изговор: анарашкиела
Зборуван во: Финска 
Регион: Северна Европа
Вкупно говорници:
Јазично семејство: уралски
 угрофински
  фино-пермски
   фино-волшки
    фино-лапски
     Лапонски
      Инарсколапонски јазик 
Писмо: Инари-лапонска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: smn
ISO 639-3: id=smn smn 
Под број 7 е прикажан лулолапонскиот јазик

Инарсколапонски јазик — дел од групата на лапонски јазици од угрофинското семејство. Јазикот се зборува во Финска од околу 400 луѓе и поголем дел од тоа население се средновечни луѓе и постари лица во општината Инари. Тој е единствениот лапонски јазик што се зборува само во Финска[1] и е окарактеризиран како јазик во изумирање.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Anaras: The Inari Sàmis“. Архивирано од изворникот на 2007-10-23. Посетено на 2013-10-11.