Вотски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вотски јазик
Vod
vađđa ceeli, maaceeli
Застапен воРусија
ПодрачјеИнгрија
НародВоти
Говорници68  (2010 census)e17
Јазично семејство
уралско
Дијалекти
Јазични кодови
ISO 639-2vot
ISO 639-3vot — опсежен код
Поединечен код:
zkv — кревински

Вотски (vađđa ceeli или maaceeli – исто така vaďďa tšeeli, maatšeeli[1]) — балтофински јазик, дел од групата на уралски јазици. Јазикот е мајчин јазик на Вотите во Ингрија, Русија. Јазикот единствено се зборува во селата Краколје и Лужици. Јазикот е при изумирање. Според податоците од 1989 година, јазикот го зборувале само 62 лица, а најмладиот е роден во 1938 година.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Вотскиот јазик имал 4 главни дијалекти, од кои денес само западниот останал. Дијалектите биле:

Правопис[уреди | уреди извор]

Јазикот немал унифициран правопис. Така за јазикот се користеле бројни правописи. Некои лица користеле изменета кирилица, а некои латиница. Правописот заснован на латиница бил сличен со останатите правиписи на другите фински јазици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. V. Černiavskij. „Vaďďa tšeeli (Izeõpõttaja) / Водский язык (Самоучитель) ("Votic Self-Taught Book")“ (PDF) (руски). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-20. Посетено на 2009-04-17.

Дополнителни информации[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]