Енецки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Енецски јазик
Онаь базаан 
Изговор: она базан
Зборуван во: Русија 
Регион: Краснојарски крај
Вкупно говорници:
Јазично семејство: северни самоједски
 самоједски
  Енецски јазик 
Писмо: Енецска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: mis
ISO 639-3: enf

Енецски јазик е уралски јазик и спаѓа во подгрупата на северни самоједски јазици на самоједската група на јазици. Јазикот го зборуваат енеците во краснојарскиот крај во Русија. Има два дијалекта и тоа: шумски енецски и тундрички енецски јазик. Го зборуваат околу 70 луѓе и тоа најмногу се постаро население. Покрај енецскиот јазик го зборуваат и рускиот јазик.

Азбука[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ԑ ԑ
Ж ж З з И и Й й К к Л л М м Н н
Ӈ ӈ О о П п Р р С с Ҫ ҫ Т т У у
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ ъ Ы ы
ь Э э Ю ю Я я