Угриски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Угарските јазици се мала подгрупа на уралски јазици. Јазиците се зборуваат во Европа и во оваа група спаѓаат јазиците: