Вепски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вепски јазик
vepsän kel’
Застапен воРусија
ПодрачјеКарелија, Ингрија
НародВепси
Говорници3,610 (попис 2010)[1]  
Јазично семејство
уралско
Писмолатиница (вепска азбука)
Признаен како малцински воРепублика Карелија[2]
Јазични кодови
ISO 639-3vep

Вепски јазикбалтофински јазик, дел од групата на уралски јазици. Јазикот е сроден со финскиот и карелискиот јазик и се пишува на латиница. Според податоците на Советските власти од 1989 година, во СССР имало околу 12.500 Вепси. Во Русија околу 350 деца го изучуваат јазикот во 5 национални училишта,[3] Јазикот е аглутинативен и има 23 падежи, најмногу од сите балтофински јазици.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот е поделен на три главни дијалектни групи:

  • северновепски - езеро Онега до Петрозаводск на југ, до реката Свир на север,
  • централновепски - околу Санкт Петерсбург
  • јужновепски - околу Санкт Петерсбург

Лични заменки[уреди | уреди извор]

вепски македонски
minä јас
sinä ти
hän тој/ таа/ тоа
ние
вие
тие

Броеви[уреди | уреди извор]

броеви вепски
1 üks'
2 kaks'
3 koume
4 nell'
5 viž
6 kuz'
7 seičeme
8 kahesa
9 ühesa
10 kümne
11 üks'toštkümne
12 kaks'toštkümne
20 kaks'kümne
34 koumekümne nell'
100 sada
1000 tuha

Писмо[уреди | уреди извор]

Јазикот користи латиница.[4]

Големи букви
A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š Z Ž T U V Ü Ä Ö '
Мали букви
a b c č d e f g h i j k l m n o p r s š z ž t u v ü ä ö '

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Википедија
Издание на Википедија — слободната енциклопедија на [[:{{{код}}}:| вепски јазик]]