Маторски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маторски јазик
Застапен во Русија
Изумрен 1839
Јазично семејство
уралско
Дијалекти
маторски
тајгиски
карагаски
Јазични кодови
ISO 639-3 mtm
Linguist mtm
  ymt

Маторски јазик или моторски јазикуралски јазик, кој бил дел од подгрупата на самоједски јазици. Јазикот изумрел во 1839 година, со смртта на последните говорници. Маторскиот се зборувал во северните региони на Сајанските Планини во Сибир, во близина на границата со Монголија. Којбалците, односно Маторите (алтернативен назив), живееле на широка област, односно од источните делови на Минусинскиот округ, покрај реката Енисеј па до Бајкалското Езеро. Низ историјата биле запишани три дијалекти: маторски, тајгиски и карагаски.

Којбалците се всушност една од петте територијални групи на Хакасите.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]