Ижорски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ингриски јазик
ižoran keel
Застапен воРусија
ПодрачјеИнгрија
НародИжори
Говорници120  (2010 census)e17
Јазично семејство
уралско
Јазични кодови
ISO 639-3izh

Ингрискибалтофински јазик, од групата на уралски јазици. Ингрискиот е скоро исчезнат јазик кој се зборува од Ижорите во Ингрија, Русија. Јазикот го зборуваат едвај 120 лица, и повеќето од нив се постари. Јазикот го споделува истото име со југоисточната група дијалекти на финскиот јазик.

Азбука[уреди | уреди извор]

A a Ä ä B b V v G g D d E e Ƶ ƶ
Z z I i J j K k L l M m N n O o
Ö ö P p R r S s T t U u F f H h
C c Ç ç Ş ş Ь ь

Граматика[уреди | уреди извор]

Ингрискиот е аглутинативен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Paul Ariste 1981. Keelekontaktid. Tallinn: Valgus. [pt. 2.6. Kolme läänemere keele hääbumine lk. 76 – 82] (естонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]