Ерзјански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерзјански јазик
эрзянь кель
Застапен воРусија
ПодрачјеМордовија, Нижегородска област, Чувашија, Уљјановска област, Самарска област, Пензенска област, Саратовска област, Оренбуршка област, Татарстан, Башкортостан
Говорници36,700  (2010)[1]
Јазично семејство
уралско
Писмокирилица
Статус
Службен воМордовија (Русија)
Јазични кодови
ISO 639-2myv
ISO 639-3myv

Ерзјанскиот јазик е зборуван од околу 500 000 луѓе во стевот од кои 440 000 само во Русија. Официјален е во Мордовија заедно со рускиот јазик. Јазикот се пишува со ерзјанска азбука, азбука базирана на кирилицата. Ерзјанскиот јазик е дел од групата на мордвински јазици од семејството на уралски јазици.

Гласови[уреди | уреди извор]

Самогласки[уреди | уреди извор]

предни централни задни
затворени i ɨ u
средни e   o
отворени   a  

Согласки[уреди | уреди извор]

  Лабијални Алвеоларни Посталвеоларни Непчани Веларни
Тврди Палатизирани
Носни /m/ /n/ /nʲ/      
Експлозивни беззвучни /p/ /t/ /tʲ/     /k/
звучни /b/ /d/ /dʲ/     /g/
африкативни беззвучни   /ʦ/ /ʦʲ/ /ʧ/    
фрикативни беззвучни /f/ /s/ /sʲ/ /ʃ/   /x/
Звучни /v/ /z/ /zʲ/ /ʒ/    
Вевни   /r/ /rʲ/    
Апроксимантни   /l/ /lʲ/   /j/  

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Janurik, Boglárka (2013). „Code-switching in an Erzya-Russian bilingual variety: An "endangered" transitory phase in a contact situation“. Mihas, Elena; Perley, Bernard; Rei-Doval, Gabriel и др.. Responses to Language Endangerment. In honor of Mickey Noonan. New directions in language documentation and language revitalization. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins. стр. 180. ISBN 978-90-272-0609-1. https://books.google.com/books?id=cK4bAgAAQBAJ&pg=PA180&lpg=PA180&dq=mordvin+speakers. посет. 17 август 2014 г.