Самарска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самарска област
Знаме на Самарската област Грб на Самарската област
Самарска во Русија
Приволшки федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 53 600 км2
Население: 3 239 737( 2002)
Главен град: Самара
Густина на население: 60.4 жит. на км2
Повикувачки број: 63, 163

Самарска област (руски:Сама́рская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Самара.

Наука и образование[уреди | уреди извор]

  • Во 2019 година, во име на гувернерот на регионот Самара, Дмитриј Азаров, беше отворен РЕЦ „Инженерство на иднината“. Денес обединува повеќе од 40 високообразовни институции, претпријатија и научни и образовни центри.[1]
  1. „Назаров Александр Юрьевич и другие представители набсовета «Инженерии будущего» обсудили новую рабочую формулу“. RuNews24.ru (руски). 2023-08-04. Посетено на 2023-08-04.