Архангелска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Архангелска област
Знаме на Архангелската област Грб на Архангелската област
=Позиција во Русија
Северозападен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Северозападен
Површина: 587 400 [[км2]]
Население: 1 336 539 ( 2002)
Главен град: Архангелск
Густина на население: 2,3 жит/км²
Повикувачки број: 29

Архангелска област (руски: Арха́нгельская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Архангелск.