Липецка област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липецка област
Знаме на Липецката област Грб на Липецката област
=Липецка во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 24 100 км2
Население: 1 213 499( 2002)
Главен град: Липецк
Густина на население: 50.4 жит. на км2
Повикувачки број: 48

Липецка област (руски:Ли́пецкая о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Липецк.