Сибирски федерален округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Сибирскиот федерален округ во рамките на Русија

Сибирски федерален округ (руски: Сибирский федеральный округ) е еден од осумте федерални окрузи на Русија. Овој е средиште на три азиски окрузи. Населението брои 20,062,938 жители по попис од 2002, а округот зафаќа површина од 5,114,800 км2. Моментален полномошен претставник на претседателот е Анатолиј Квашнин.

Оваа единица не е исто што и Сибир, во чии рамки спаѓа цела азиска Русија освен деловите крај Пацификот.

Ова е списокот на федералните субјекти во рамките на Сибирскиот федерален округ. (Републиките се означени со ѕвездичка).

1. Алтајска република*
2. Алтајски крај
3. Бурјатија*
4. Читинска област
4a. Агински Бурјатски автономен округ
5. Иркутска област
5a. Уст-Ордински Бурјатски автомомен округ
6. Хакасија*
7. Кмеровска област
8. Краснојарски крај
8a. Евенкиски автомомен округ
8b. Тајмирски автомомен округ
9. Новосибирска област
10. Омска област
11. Томска област
12. Тува*

Поделба на Сибирскиот федерален округ

Најголеми градови[уреди | уреди извор]

 1. Новосибирск 1,405,569 (попис од 2005)
 2. Омск 1,142,773
 3. Краснојарск 917,195
 4. Барнаул 631,221
 5. Иркутск 582,547
 6. Новокузнетск 563,257
 7. Кемерово 522,641
 8. Томск 487,357
 9. Улан-Уде 352,623
 10. Чита 308,492
 11. Братск 256,552

Надворешни врски[уреди | уреди извор]