Новосибирск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Новосибирск
Novosibirsk view.jpg
Официјално знаме на Новосибирск
Знаме
Официјален грб на Новосибирск
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Новосибирск
Координати

Erioll world.svg 55°01′″N, 82°56′″E

Општи податоци
Име
- други имиња

Новосибирск
Новониколаевск
руски: Новосибирск
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Владимир Городецкиј
Географија
Население


Новосибирск (до 1925: Новониколаевск) e град во Русија, административен центар на Новосибирска област и на Сибирскиот федерален округ. Се наоѓа на Приобското плато, кај долината на река Об. Населението на градот според пописот од 2005 година е 1 425 600 жители во градот, 1 660 000 жители заедно со околината. Новосибирск е на трето место по големина во Русија веднаш по Москва и Санкт Петербург. Плоштината на градот е 500 км². Новосибирск е разделен на 10 административни региони.

Демографија[уреди | уреди извор]

Соборниот храм Александар Невски

Според пописот од 2010 година, населението во градот изнесува 1,473,754 жители.[1]

Најголем дел од населението се Руси, Германци, Украинци, Татари, Евреи, и Белоруси.[2]Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“ (на russian). Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. http://www.gks.ru/free_doc/new_site/perepis2010/croc/perepis_itogi1612.htm. посет. 29 јуни 2012 г. 
  2. Официальный сайт города Новосибирска:. English.novo-sibirsk.ru. Retrieved on 2013-08-16.